Przydatne informacje 2024

UWAGA: Ruch jednokierunkowy

W 2024 roku w rezerwacie obowiązuje ruch jednokierunkowy! 

Teren wojskowy

Rezerwat położony jest na terenie wojskowym i należy do Poligonu Biedrusko dlatego wejście jest możliwe zazwyczaj tylko w weekendy. W czasie kwitnienia śnieżycy dokładne informacje na temat wstępu do rezerwatu można przeczytać na stronie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Poza okresem kwitnienia proszę kontaktować się bezpośrednio z CSWL. Aktualnie rezerwat można odwiedzać tylko w wyznaczone weekendy.

Parkingi

Co roku organizowane są dla turystów trzy duże parkingi zlokalizowane poza lasem, z każdego z parkingów czeka nas spacer około 5km. 

  • od strony Uchorowa, przy leśniczówce,
  • we wsi Starczanowo,
  • przy lesie od strony wsi Starczanowo.

Parking dla niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać ze specjalnego parkingu, który został dla nich przygotowany w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki, która prowadzi bezpośrednio do rezerwatu. Parking będzie udostępniony w czasie kwitnienia śnieżycy. Jest on przystosowany dla osób poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Dodatkowo z parkingu mogą skorzystać kierowcy przywożący niepełnosprawnych w ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Dojazd do parkingu prowadzi drogą leśną i polną, prosimy mieć na uwadze, że możliwość dojazdu może być utrudniona w przypadku trudnych warunków pogodowych. W czasie deszczów w lepszym stanie jest droga od strony Starczanowa.

Dojazd komunikacją publiczną.

W weekendy do Rezerwatu nie kursują autobusy z Murowanej Gośliny, dlatego najlepiej z rowerem dostać się właśnie do Murowanej Gośliny.

Odpowiedni ekwipunek

Odwiedzający Śnieżycowy Jar powinni ubrać odpowiednie obuwie. Warunki panujące na ścieżce często są złe, szczególnie po deszczach lub roztopach. Ponadto drewniana kładka może być śliska. Warto zabrać ze sobą wodę i prowiant .

Oznakowanie szlaku

Drogi prowadzące do rezerwatu są odpowiednio oznakowane. Nawet początkujący turysta nie będzie miał problemu z odnalezieniem się na szlaku. Do celu podróży najłatwiej będzie dotrzeć podążając za małymi znakami z konturowym obrysem śnieżycy, które zostały umieszczone na drzewach lub słupach.

Utrzymanie porządku

Porządku w rezerwacie pilnują leśnicy. Prosimy o przestrzeganie podanych ustaleń. W przypadku pytań można zwracać się bezpośrednio do leśników. Dla utrzymania porządku przy obu wejściach do rezerwatu umieszczone zostały drewniane kosze na śmieci.

Czy do rezerwatu można wejść z psem?

Do Rezerwatu Śnieżycowy Jar można wchodzić z psami na smyczy. Pies również musi poruszać się tylko po szlaku i nie może utrudniać zwiedzania innym turystom.

Ile kosztuje wstęp do rezerwatu?

Wstęp do rezerwatu w 2023 roku jest bezpłatny.

Kontakt do nadleśnictwa

Rezerwat leży na terenie Lasów Państwowych, należy do Nadleśnictwa Łopuchówko.

Nadleśnictwo Łopuchówko
Łopuchówko 1
62-095 Murowana Goślina
tel. 61 8122-161, 61 8122-177
p-poż. 61 8122-485

O redakcji

Strona jest redagowana przez sympatyków Rezerwatu Śnieżycowy Jar. Chcesz do nas dołączyć – napisz maila.  Witryna internetowa SniezycowyJar.pl nie jest administrowana przez Lasy Państwowe.